Snapshot چیست و چه تفاوتی با Backup دارد

Snapshot یک حالت یا بهتر است بگوییم یک State از ماشین مجازی در یک زمان خاص بوده که میتوان به عنوان یک راهکار Recovery از آن استفاده کرد، اما نکته مهم به هیچ وجه یک Snapshot به عنوان Backup نبوده بلکه به عنوان یک راهکار برای Restore کردن به همان State یا به همان زمانی که Snapshot گرفته شده تلقی شده که در ادامه در مورد سناریو های موجود که میتوان از Snapshot استفاده کرد صحبت خواهیم کرد.

Snapshot یک ویژگی است، و در سناریوهای بیشتر مفید خواهد بود که سریعا بخواهید یک VM را بدلیل بوجود آمدن Failure ریکاوری و یا برگرداندن یک VM به زمان قبل از رخ دادن Failure استفاده کنیم. اگر بخوام به چند نمونه از سناریوهای پرکاربرد در مورد Snapshot اشاره کنم، میتوانیم از موارد زیر استفاده کنیم :

  • قبل هر از هرگونه Patch کردن و Update سیستم های بسیار مهم
  • قبل از Update و Upgrade سیستم عامل ماشین مجازی و همجنین نرم افزار های بسیار مهم
  • در کلاس های آموزشی و کلا محیط های Lab


نکات مهم اسنپ شات:
1 -  برای استفاده از Snapshot نیازی به vCenter نداشته و با اتصال به خود Esxi شما میتوانید اسنپ شات از ماشین خود بگیرید، حتی شما میتوانید از طریق CLI با استفاده از Shell سرور Esxi و یا PowerCLI این کار را انجام دهید.
2 - هر VM ماکزیمم میتواند 32 عدد Snapshot داشته باشد، هر چند که بسیار بسیار پیشنهاد شده ماکزیمم سه عدد Snapshot را برای هر VM بخاطر داشتن Performance بهتر نگهداری کنید.
3 - نکته مهم در مورد مدت زمان نگهداری Snapshot بوده که پیشنهاد شده که Snapshot ها را برای مدت بیشتر از 3 روز نگه ندارید چون به مرور زمان Vdisk دوم که بصورت اتوماتیک بعد از گرفتن Snapshot ایجاد میشود، حجمش زیاد شده و باعث کاهش Performance و همچنین هدر رفتن فضا بر روی Data store خواهد شد.

 

نویسنده: آقای سینا رضایی

  • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Powered by WHMCompleteSolution